fbpx
przygotowanie ogrodu na zimięOGRÓD 

Przygotuj ogród na zimę

Piękna aura za oknem, zieleń w milionach odcieni, kolorowe kwiaty, to wszystko powoli dobiega końca. Złote liście, niższe temperatury, silniejszy wiatr i częstszy deszcz to pierwsze oznaki zwiastujące jesień. Co zrobić, żeby tegoroczna praca w ogrodzie i trud włożony jego wygląd oraz kondycję nie poszedł na marne? Jak zabezpieczyć rośliny i jaką stosować osłonę?

Zacznij od tego!

Ogród należy chronić przed przemrożeniem. Wiosną, gdy roślina nie wydaje młodych pędów mamy do czynienia z uszkodzeniem komórek roślinnych przez niską temperaturę. Nawet zimą roślina traci wodę, uzupełnianie jej może być niemożliwe ze względu na przemrożenie gleby i tym samym niedobór wody. Jest to zjawisko wczesnowiosennej suszy. Najlepiej na wstępie oszacować ile roślin pochodzi z naszej strefy klimatycznej, takie z pewnością będą wymagały mniej troski niż te sprowadzone z ciepłych rejonów świata. O rośliny sadzone w tym sezonie, nawet jeśli powinny być one wytrzymałe na niskie temperatury, należy szczególnie zadbać. Pierwszy rok po wsadzeniu jest kluczowy, decyduje o jej przyjęciu się i dalszym rozwoju, nie wolno dopuścić do przemrożenia. Zacząć należy więc od podziału na te mniej i bardziej odporne na mróz.

Które części należy chronić i jak – przygotowanie ogrodu na zimę

Zadbać należy zarówno o osłonę naziemnych części rośliny, jak i o okrycie gleby. Naziemne pędy narażone są na bezpośrednie przemrożenie oraz nadmierne odparowywanie wody z powierzchni liści i łodyg. Należy pamiętać, że przedwczesne przykrycie roślin może doprowadzić do ich gnicia, dopiero temperatury ujemne są istotnym powodem do okrywania naziemnych części rośliny i gleby.

Często stosowany i skuteczny w ochronie pędów jest stroisz sosnowy lub świerkowy, alternatywnie można korzystać również z wszelkiego rodzaju materiałów pod warunkiem, że przepuszczają one powietrze, pozwalając tym samym oddychać roślinom. Tak naprawdę niezależnie od wielkości roślin należy starać się przykrywać jak największą ich powierzchnię. Glebę należy chronić poprzez ściółkowanie lub inaczej mulczowanie, jest to okrywanie gleby materiałem tj. kora, wióry, trociny lub słoma. Można używać również suchych liści, ale jedynie do wysokości 5 cm, tak aby nie dotykały one zielonych części rośliny i nie powodowały jej gnicia. Plusem ściółkowania jest na pewno fakt, że w ten sposób wytwarza się naturalny nawóz poprzez rozkładanie materiału organicznego. Zamiast tego można zastosować również czarną agrowłókninę, żwir, keramzyt lub folię.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Redakcja
Ostatnio opublikowane przez Redakcja (zobacz wszystkie)

Related posts

Leave a Comment


Warning: file_get_contents(https://codeengineers.com/portaletematyczne_linki.php?skad=strefa-budowlana.pl%2Fuk%2Fprzygotuj-ogrod-na-zime%2F&data=2017-08-15&tytul=Przygotuj ogród na zimę): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /wp-content/themes/supernews/footer.php on line 56